5 sposobów na podkreślenie klasycznego charakteru wnętrz
Najważniejszą zaletą stylu klasycznego jest jego ponadczasowość. Można nieco przewrotnie powiedzieć, że jeżeli jakieś wnętrze nie nudzi się i nie robi passé pomimo upływu lat, to mamy do czynienia ze stylem klasycznym. Aby stworzyć taką przestrzeń, nie musimy inwestować fortuny – wystarczy przy projektowaniu wnętrz pamiętać o 5 najważniejszych zasadach stylu klasycznego.
Jeżeli priorytetowo traktujesz elegancję i wygodę, lubisz dostatek, ale stronisz od epatowania bogactwem, to najlepiej poczujesz się we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym. Zrozumienie, co jest kwintesencją tego stylu, a jakie przedmioty zdecydowanie do niego nie pasują, wymaga odrobiny teorii.
Skąd się wziął styl klasyczny?
Pytanie jest tylko pozornie retoryczne. Najbardziej oczywista odpowiedź, że styl klasyczny pochodzi z antyku, nie wyczerpuje tematu. Klasyka to nie tylko starożytność. Trudno sobie wyobrazić, że będziemy urządzać współczesne wnętrza na wzór domostw rzymskich patrycjuszy sprzed dwóch tysięcy lat. Z drugiej strony nie da się zaprzeczyć, że wykorzystujemy wiele wypracowanych wtedy wzorów, jak choćby posadzki w formie czarno-białej szachownicy czy wijące się motywy roślinne.
Tak się składa, że historycznie nasza miłość do klasyki faktycznie sięga starożytności, lecz postrzeganej przez pryzmat doświadczeń klasycyzmu. Apogeum tego nurtu w kulturze europejskiej przypadło na wiek XVIII. To wtedy na trwałe zagościły w kulturze europejskiej, w tym także polskiej, motywy antyczne. Poza bezpośrednim kopiowaniem motywów architektonicznych do projektowania wnętrz przeniknęło to wszystko, co dzisiaj uważamy za kwintesencję stylu klasycznego, czyli zamiłowanie do porządku, stonowane barwy i prymat formy. Rozbuchany barwnie, ociekający złotem barok, ustąpił miejsca harmonii i spokojowi geometrii. Doceniono niskie, ale za to rozległe budowle, w których dominowały jasne, przestronne wnętrza.
W polskich warunkach nowe trendy silnie wpłynęły na kształtowanie tzw. stylu dworkowego. Nie mniejszy znaczenie dla kształtowania dzisiejszego rozumienia stylu klasycznego miał też niemiecki i austriacki Biedermeier. Wniósł on do stylu klasycznego zamiłowanie do wygody i funkcjonalności. Wnętrza miały nie tylko reprezentacyjnie wyglądać, ale też zapewniać maksymalny komfort użytkownikom.
5 elementów wystroju, które czynią wnętrze klasycznym
Napisaliśmy, jakie wrażenie powinno wywoływać pomieszczenie w stylu klasycznym. Skoro wiemy, co chcemy osiągnąć, to pora na wyjaśnienie, jakie konkretne elementy wystroju i dekoracji wnętrz należy zastosować. Oto lista pięciu elementów składowych każdego klasycznego wnętrza:
- drewniana podłoga – deski, parkiet lub mozaika to najlepszy rodzaj wykończenia podłogi w klasycznym wnętrzu – jeżeli zdecydujemy się na panele, to powinny być z naturalną okleiną drewnianą, a płytki ceramiczne ze wzorem przypominającym drewno,
- listwy sufitowe i przypodłogowe – listwy sufitowe i wysokie listwy przypodłogowe to konieczne elementy dekoracyjne, które doskonale łączą się ze sztukateriami – listwowanie podkreśla geometrię pomieszczenia, nadaje mu harmonię, a jednocześnie posiada wysokie walory funkcjonalne: wysokie listwy przypodłogowe świetnie chronią ściany i ułatwiają zachowanie czystości,
- oświetlenie i lustra – klasyczne wnętrze wymaga dużych, pięknych w formie żyrandoli i kinkietów, które powinny być wykonane ze szlachetnych materiałów: szkła, kryształków i metalu – nieodzownym dopełnieniem oświetlenia są lustra, które wzmacniają siłę światła, a jednocześnie poszerzają optycznie samo pomieszczenie,
- tapety – dekoracją ścian może być farba, ale znacznie lepszym, bardziej stylowym materiałem jest bez wątpienia tapeta: najlepiej, jeżeli to będzie tapeta flizelinowa w pionowe pasy lub z motywami roślinnymi czy kwiatowymi – wzory, które pasują do stylu klasycznego, najłatwiej rozpoznać po szlachetnej kolorystyce i tym, że nawiązują wizualnie i pod względem faktury do naturalnych, drogich tkanin,
- solidne, wygodne i drogie meble – jeżeli stać nas na taki luksus, to najlepsze będą oryginalne meble biedermeierowskie, jednak doskonale sprawdzą się też wysokiej jakości, stonowane kolorystycznie i piękne w formie meble współczesne – najważniejsze, żeby nie było ich zbyt wiele, aby jeden duży mebel (kanapa, łóżko lub stół) był silnie wyeksponowany, a drobniejsze elementy wyposażenia (krzesła, pufy, lampy czy wazy) występowały parami i były rozstawione symetrycznie.
W klasyce najważniejszy jest umiar
O klasycznym charakterze wnętrza w dużej mierze decyduje umiejętne operowanie kolorami i wzornictwem. Można zastosować zasadę ogólną, która mówi, że najważniejszy jest umiar. Przykład: jeżeli wybierzemy tapety z mocnymi wzorami, to meble, zasłony i dywany powinny być w zasadzie jednobarwne. Jeżeli do wzorzystej tapety dołożymy mocne wzornictwo tkanin obiciowych i kolorowe dywany, to grozi nam powstanie chaotycznej, nieprzyjemnej dla oka pstrokacizny. Kolory i wzory będą się wzajemnie znosić i walczyć o naszą uwagę.
Jeżeli chodzi o kolorystykę, to należy raczej unikać pasteli i jaskrawych zestawień barwnych. Wybieramy kolory szlachetne i czyste, nawiązujące do barw naturalnych. W klasycznym wnętrzu najbezpieczniejsze są kremy, beże, szarości i brązy, a także nieco odważniejsze odcienie zieleni i niebieskiego. Ponadczasowo uniwersalny jest kolor bordowy i oczywiście biały. Można też użyć złota i srebra, jednak trzeba to robić umiejętnie: nadmiar może łatwo zamienić klasykę w pospolitą tandetę.
Należy też pamiętać, że klasyka to nie tylko harmonia i piękno, ale też warstwa sentymentalna. Jej dobrą manifestacją są obrazy na ścianę z motywami bukolicznymi. Równie popularne są podobizny przodków i portrety rodzinne. Nie każdego stać na spory wydatek, jakim jest zamówienie malowanych na płótnie portretów. Na szczęście mogą je godnie zastąpić obrazy drukowane na płótnie. Wszystko zależy od umiejętnego obrobienia grafiki i zaopatrzenia wydruku w ozdobną ramę.
Jeżeli potrzebujesz wskazówek w kwestii wyboru tapet, listew sufitowych czy technicznych aspektów wydruków na płótnie, to zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Razem stworzymy niepowtarzalne wnętrze w stylu klasycznym.